Blog

20 czerwca 2023

Na co zwrócić uwagę przy montażu pompy ciepła

Decydując się na montaż pompy ciepła, możemy spotkać się z różnymi ofertami ze strony instalatorów. Często jako klient nie mamy świadomości jaki konkretnie jest zakres danej oferty oraz za co właściwie płacimy. Poniżej postaramy się skupić na najważniejszych aspektach dotyczących montażu takiego urządzenia.

1. Moc urządzenia

Bardzo ważnym parametrem pompy ciepła jest odpowiednia moc urządzenia. To od niej zależy, czy urządzenie będzie w stanie spełnić zapotrzebowanie cieplne naszego budynku oraz z jaką efektywnością będzie ono pracować. Zarówno niedobór jak i nadmiar mocy grzewczej nie będzie dobry dla pracy instalacji. Obecne trendy i zalecenia renomowanych producentów pomp ciepła mówią o tym, aby urządzenia dobierać „w punkt” zapotrzebowania na moc grzewczą budynku. Idealnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie audytu energetycznego budynku przez renomowanego audytora, jednak to wiąże się z dodatkowymi kosztami dla inwestora. Są jednak na rynku dostępne programy, które z dużą dokładnością pozwalają oszacować takie dane, dlatego dobrą praktyką jest wcześniejsze zebranie i przeanalizowanie przez technika firmy instalacyjnej specyfiki budynku. Dobranie pompy ciepła o odpowiedniej mocy pozytywnie wpłynie na jej pracę, wydłuży jej żywotność oraz pozwoli zoptymalizować koszty inwestycji. Przełoży się to także na komfort użytkownika, pozwalając szybciej osiągnąć żądaną temperaturę.

2. Montaż zgodny z zaleceniami producenta

Kolejnym kluczowym elementem związanym z instalacją pompy ciepła jest montaż zgodny z zaleceniami producenta. Obejmuje to stosowanie w instalacji renomowanego osprzętu oraz materiałów o odpowiednich parametrach, określonych na etapie projektowania instalacji. Niestety, nie każdy instalator o tym pamięta, co po zakończonym montażu przekłada się na usterki, awarie oraz naraża inwestora na wyższe koszty eksploatacji. W przypadku wszystkich urządzeń należy pamiętać o zabezpieczeniu ich przed zanieczyszczeniami np. poprzez montaż separatora zanieczyszczeń na instalacji, a w pompach typu monoblok o bezwzględnie pamiętać trzeba o zabezpieczeniu przed zamarznięciem czynnika w instalacji w przypadku braku prądu (choćby poprzez zalanie instalacji odpowiednim roztworem glikolu lub zastosowanie systemu obiegu awaryjnego). Bardzo ważne jest także chronienie naszego urządzenia przed przepięciami w sieci elektrycznej, a także zapewnienie optymalnego przepływu w instalacji hydraulicznej, poprzez zastosowanie rur i armatury o odpowiedniej średnicy. Wszystko to ma oczywiście wpływ na cenę naszej instalacji, dlatego nie zawsze wybranie najtańszej oferty montażowej będzie oznaczało najniższy całkowity koszt eksploatacji urządzenia. Warto więc dopytać instalatora co wchodzi w zakres przedstawionej przez niego oferty oraz zweryfikować czy urządzenie będzie odpowiednio zabezpieczone.

3. Gwarancja i obsługa posprzedażowa

Większość urządzeń renomowanych producentów ma w tej chwili możliwość rozszerzenia gwarancji podstawowej (zazwyczaj dwuletniej) aż do pięciu lat, pod warunkiem montażu przez autoryzowanego instalatora oraz wykonywania okresowych przeglądów urządzenia. Biorąc pod uwagę znaczny koszt montażu pompy ciepła, warto rozważyć tę opcję. Przed montażem należy dopytać instalatora, czy będzie w stanie zagwarantować nam kompleksową obsługę posprzedażową w tym zakresie. Na rynku jest wiele firm, które zajmują się jedynie montażem urządzeń, nie podejmując się późniejszego usuwania usterek. Możemy oczywiście zwrócić się wtedy bezpośrednio do producenta, jeśli jednak urządzenie nie zostało zainstalowane zgodnie z jego zaleceniami, montażu nie dokonywał autoryzowany instalator lub nie został przeprowadzony okresowy przegląd, producent może nie podjąć się naprawy gwarancyjnej. Zostajemy wtedy z niesprawnym urządzeniem, brakiem centralnego ogrzewania lub ciepłej wody i musimy na własną rękę szukać firmy, która podejmie się płatnej naprawy. Warto również brać pod uwagę, że wiodący producenci zapewniają szereg części zamiennych do swoich urządzeń, przez co nawet jeśli coś zepsuje się po gwarancji, będziemy mogli wymienić pojedynczą część, a nie całe urządzenie.

4. Hałas

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła podczas pracy wentylatora generuje pewien poziom hałasu. Zgodnie z przepisami polskiego prawa, istnieją odpowiednie normy hałasu na granicy działki, które jako właściciel posesji musimy spełnić. Przed montażem urządzenia warto rozważyć w którym miejscu umieścić jednostkę zewnętrzną, aby jak najbardziej zminimalizować hałas na granicy działki oraz zapewnić największy komfort użytkowania urządzenia. Dobrą praktyką jest nie umieszczanie jednostki zewnętrznej w pobliżu sypialni. Renomowani producenci pomp ciepła mają w swojej ofercie specjalne serie urządzeń o obniżonych wartościach generowanego hałasu. Warto rozważyć ten aspekt przed montażem i dopytać o to instalatora.

5. Dotacje

W zależności od lokalizacji, w której będzie montowana pompa ciepła, istnieje wiele programów samorządowych oraz ogólnopolskich, pozwalających na pozyskanie dotacji i korzystnych kredytów na montaż odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła. Może to obniżyć koszty takiej inwestycji od kilku, do nawet kilkudziesięciu procent! Profesjonalne firmy instalatorskie będą w stanie zaoferować swoim klientom pomoc w pozyskaniu takich form wsparcia oraz wziąć na siebie większość formalności związanych z tym procesem. Współpraca z takimi firmami daje klientowi pewność pozyskania najlepszych form wsparcia, a także oszczędza jego czas i pieniądze. Dlatego na etapie zapytania ofertowego tak ważne jest, aby dopytać instalatora, czy będzie w stanie wesprzeć nas w tym procesie.

Podsumowując, jest wiele aspektów, na które jako klient powinniśmy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do montażu pompy ciepła. Warto współpracować z lokalnymi, profesjonalnymi firmami instalatorskimi, które montują urządzenia wiodących producentów. Dzięki temu w przyszłości unikniemy wyższych kosztów związanych z eksploatacją, bądź wadliwym montażem takiego źródła ciepła. Warto dowiedzieć się, co wchodzi w cenę usługi, szczególnie, jeśli nie zostało to szczegółowo rozpisane w ofercie, którą otrzymaliśmy.